Στο αρχείο από λάθος της Εισαγγελίας Πρωτοδικών Αθηνών η υπόθεση του κτηνοτρόφου που κακοποιεί συστηματικά ζώα στο Κρυονέρι
![Στο αρχείο από λάθος της Εισαγγελίας Πρωτοδικών Αθηνών η υπόθεση του κτηνοτρόφου που κακοποιεί συστηματικά ζώα στο Κρυονέρι](https://www.zoosos.gr/wp-content/uploads/2016/10/KryoneriMantri23-3-2012-16-306x204.jpg)
Κάτοικοι της περιοχής Λόφος Νυμφών στο Κρυονέρι της Αττικής έκαναν καταγγελία στην Αστυνομία καθώς πριν από μερικές μέρες εντόπισαν τρία αδέσποτα σκυλιά που ζούσαν στη γειτονιά τους νεκρά από φόλες.
διαβάστε περισσότεραΣτο Κρυονέρι Αττικής κάποιος έδεσε σε σκιερό μέρος στο πλάι του δρόμου το άλογο του. Του άφησε μάλιστα και ένα μπολ με νερό για παρηγοριά. Όταν το εντόπισε η Ιωάννα Σιώκου, πρόεδρος του Φιλοζωικού Συλλόγου Κρυονερίου, νερό δεν υπήρχε.
διαβάστε περισσότεραΗ Ελπίδα, που βλέπετε στις φωτογραφίες, ήταν το ένα από τα δεμένα και κακοποιημένα κυνηγετικά σκυλιά του παράνομου εκτροφέα, ο οποίος εντοπίστηκε στις αρχές Αυγούστου μετά από καταγγελία στην περιοχή του Κρυονερίου.
διαβάστε περισσότεραΠολλές φορές εδώ στο www.zoosos.gr έχουμε αναφερθεί στις φριχτές συνθήκες κάτω από τις οποίες ζουν οικόσιτα ζώα, παραγωγικά και ζώα συντροφιάς μέσα σε παράνομες στάνες στο Κρυονέρι Αττικής. Σε μια περιοχή τόσο κοντά στην Αθήνα, που όμως και εκεί οι κτηνοτρόφοι εγκλωβίζουν ζώα κάτω από άθλιες συνθήκες, ώστε να εμπορεύονται με το λιγότερο δυνατό κόστος για τους ίδιους το κρέας, το γάλα, το δέρμα, το μαλλί, τ’ αυγά τους. Από τον Φιλοζωικό Συλλόγο Κρυονερίου Αττικής ενημερωθήκαμε σήμερα για μια στάνη, που λειτουργεί και ως παράνομο εκτροφείο κυνηγετικών σκύλων.
διαβάστε περισσότεραΑν έχεις τύχη διάβαινε…
Στο Κρυονέρι και στις εγκαταστάσεις της εταιρίας «Pets and People» έχει βρει καταφύγιο το γατάκι, που βλέπετε. Αν και η περιοχή δεν φημίζεται για τις φιλοζωικές διαθέσεις των κατοίκων αυτό το μωρό και η μαμά του στάθηκαν πολύ τυχερά!
διαβάστε περισσότεραΔεν έχει τέλος το δράμα, με το οποίο έρχεται καθημερινά αντιμέτωπη η Ιωάννα Σιώκου, πρόεδρος του Φιλοζωικού Συλλόγου Κρυονερίου Αττικής. Καθημερινά καλείται, να επέμβει – αφού ο Δήμος Διονύσου αδιαφορεί – για τη διάσωση σκυλιών και γατιών, τα οποία βρίσκονται εγκαταλελειμμένα και άρρωστα στην ευρύτερη περιοχή του Κρυονερίου.
διαβάστε περισσότεραΜετά το ρεπορτάζ του www.zoosos.gr στις 27 Μαρτίου 2012 για τις άθλιες συνθήκες διαβίωσης σκυλιών, αγελάδων, προβάτων και κοτών σε παράνομη στάνη στο Κρυονέρι, ακολούθησαν όλες οι νόμιμες διαδικασίες ελέγχου. Αυτό συνέβη γιατί η Πανελλαδική Φιλοζωική και Περιβαλλοντική Ομοσπονδία και η Πανελλαδική Συντονιστική Επιτροπή Ζωοφιλικών Σωματείων απευθύνθηκαν με επιστολή τους στην εισαγγελέα Ζώων Αθηνών, Κωνσταντίνα Αγγελοπούλου.
διαβάστε περισσότεραΑυτοψία στην παράνομη στάνη, που υπάρχει στο Κρυονέρι επί της Λ. Ανοίξεως στο ύψος της οδού Αυγής πραγματοποίησε στις 2 Απριλίου κλιμάκιο της Δημοτικής Αστυνομίας Διονύσου.
διαβάστε περισσότεραΣτην αρμόδια εισαγγελέα Ζώων Αθηνών, την Κωνσταντίνα Αγγελοπούλου, έφθασε σήμερα το θέμα, που δημοσιοποίησε το www.zoosos.gr την περασμένη εβδομάδα για την παράνομη στάνη που βρίσκεται στο Κρυονέρι, και μέσα στην οποία διαβιούν κάτω από άθλιες συνθήκες ποιμενικοί σκύλοι, κότες, πρόβατα και αγελάδες. Μάλιστα σήμερα η Ελευθερία Αναστασίου εκ μέρους της Δημοτικής Αστυνομίας Διονύσου επικοινώνησε μαζί μας, για να ζητήσει διευκρινήσεις σχετικά με το ακριβές σημείο, που βρίσκεται αυτός ο χώρος εκτροφής των ζώων, ώστε οι δημοτικοί αστυνόμοι να περάσουν από εκεί για τον σχετικό έλεγχο.
διαβάστε περισσότεραΈνα ζώο μπορεί να κακοποιείται στο διπλανό διαμέρισμα, στο οικόπεδο, που γειτνιάζει με το σπίτι μας. Μπορεί να υποφέρει ακόμα και μέσα σ’ ένα μαντρί νόμιμο ή παράνομο. Οι φωτογραφίες και τα βίντεο, που ακολουθούν, αποδεικνύουν, ότι σ’ ένα προάστιο της Αττικής «αν έχεις μπάρμπα στην Κορώνη» δηλαδή συγγενή στο Τοπικό Συμβούλιο Κρυονερίου του Δήμου Διονύσου τότε όλα είναι εφικτά.
διαβάστε περισσότεραΑυτό το μικρό Γκριφόν το παράτησαν μαζί με έναν ακόμη σκύλο έξω από το σπίτι της Ιωάννας Σιώκου, η οποία είναι γνωστή για τη φιλοζωική της δράση στο Κρυονέρι αφού είναι πρόεδρος του σωματείου εκεί. Η ίδια εξηγεί: «Τους τελευταίους τρεις μήνες μας έχουν παρατήσει έξω από την πόρτα μας 20 περίπου σκυλιά, 16 κουτάβια και άλλα μικρόσωμα συνήθως σκυλάκια σε πλαστικά κλουβιά μικρού μεγέθους.
διαβάστε περισσότεραΗ Ιωάννα Σιώκου πρόεδρος του Φιλοζωικού Συλλόγου Κρυονερίου Αττικής για άλλη μια φορά διαμαρτύρεται για την εξολόθρευση των αδέσποτων και μη ζώων της περιοχής. Η κα Σιώκου μας εξηγεί: «Κάθε εβδομάδα, θρασύδειλοι υπάνθρωποι δηλητηριάζουν ό,τι σκυλί βρουν στον δρόμο, είτε αυτό είναι αδέσποτο, είτε είναι δεσποζόμενο.
διαβάστε περισσότερα