Η γρήγορη αντίδραση της Μαρίνας Κατσαούνη που εντόπισε στις 15 Ιανουαρίου τυχαία στο Περιστέρι Αττικής στην οδό Διός (Κηπούπολη) μια γάτα να φωνάζει παγιδευμένη σε γκαραζόπορτα, είχε ως αποτέλεσμα το ζώο τελικά να σωθεί.
Περίοικοι άνοιξαν την πόρτα και τη γάτα η κα Κατσαούνη τη μετέφερε αμέσως στο Κτηνιατρικό Κέντρο Πειραιά. Το ζώο έμεινε εκεί 13 μέρες. Του έγιναν όλες οι εξετάσεις και οι ακτινογραφίες έδειξαν πως ευτυχώς μέσα στην ατυχία του γλύτωσε τα χειρότερα, ούτε το πόδι του έχασε, ούτε η ουρά του ακρωτηριάστηκε, ούτε τα πλευρά του έσπασε και πλέον ελέγχει και την ούρηση και την αφόδευση.
Ο γατούλης αφού συνήλθε - καθώς σύντομα θα πατάει και τελείως φυσιολογικά το ποδαράκι του, στειρώθηκε.
Η κα Κατσαούνη συγκέντρωσε χάρη στις δωρεές άλλων φιλόζωων τα 260 ευρώ που κόστισε η περίθαλψη οι εξετάσεις και η στείρωση του. Ο γατούλης πλέον απολαμβάνει τα χάδια της και τη φροντίδα της αλλά η φήμη του έφτασε ως τη Γερμανία και από εκεί ζήτησε να τον υιοθετήσει μια φιλόζωη.
Στις φωτογραφίες και στα βίντεο μπορείτε να δείτε την εξέλιξη της πορείας της υγείας του Κανέλλου.
Η κα Κατσαούνη εξήγησε στο www.zoosos.gr ότι οι γκαραζόπορτες που δεν έχουν φωτοκύτταρο χαμηλά ώστε να πιάνει τις κινήσεις και των ζώων είναι εξαιρετικά επικίνδυνες. Όπως μας είπε αν δεν έβλεπε τη γάτα, το ζώο κάποια στιγμή θα απεγκλωβιζόταν – όταν η πόρτα θα ξανα άνοιγε ίσως μετά από ώρες – και θα κρυβόταν κάπου μέχρι να πεθάνει… Τώρα γλύτωσε καθώς το μαρτύριο κράτησε λίγο και εκείνη νοιάστηκε για να τον σώσει.
Οι ιστορίες διάσωσης ζώων πάντα θα μας συγκινούν και θα μας ανακουφίζουν από το βάρος των τόσων κακοποιήσεων που καθημερινά διαβάζουμε και γνωρίζουμε ότι συμβαίνουν σε κάθε γωνιά της χώρας.
Η Πανελλαδική Φιλοζωική και Περιβαλλοντική Ομοσπονδία, της οποία μέλος είναι και ο Φιλοζωικός Σύλλογος Χίου, σε μια προσπάθεια βελτίωσης της συμπεριφοράς των ανθρώπων απέναντι στα υπόλοιπα έμβια όντα διοργανώνει εκπαιδευτικά σεμινάρια με ειδικά εκπαιδευμένα άτομα σε νηπιαγωγεία, δημοτικά, γυμνάσια και λύκεια της χώρας.
Η Ιωάννα είναι μια νεαρή θηλυκή χελώνα Caretta caretta έφτασε από την Αλεξανδρούπολη στις 5 Ιουλίου στο Κέντρο Διάσωσης Θαλάσσιων χελωνών, που λειτουργεί ο ΑΡΧΕΛΩΝ στην Γλυφάδα Αττικής. Η Ιωάννα ήταν σοβαρά χτυπημένη στο κεφάλι γι’ αυτό και αρχικά μεταφέρθηκε από την Αλεξανδρούπολη στη Θεσσαλονίκη και στην Κτηνιατρική Σχολή του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου, όπου έλαβε τις πρώτες βοήθειες.
Οι ψαράδες του αλιευτικού σκάφους «ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΟΥΛΗΣ ΝΚ 393» απελευθέρωσαν ένα δελφίνι που πιάστηκε στα παραγάδια τους και το βίντεο της διάσωσης του θαλάσσιου θηλαστικού…