Τη γάτα που εγκλωβίστηκε μέσα σε κάδο σκουπιδιών στην περιοχή του Συνοικισμού στην πόλη των Γιαννιτσών της Πέλλας κατάφεραν να σώσουν σήμερα το πρωί οι πυροσβέστες οι οποίοι έκοψαν το μέταλλο για να βγάλουν από την τρύπα το κεφάλι του ζώου.
Η Άννα Γέργου κλήθηκε από κατοίκους να βοηθήσει το ζώο αλλά ήταν αδύνατον να τα καταφέρει και τελικά οι πυροσβέστες που πήγαν επί τόπου έσωσαν το γατί. Δυστυχώς ο σωλήνας απορροής λυμάτων λειτουργεί συχνά ως παγίδα για τις γάτες.
Ένας άνδρας, κάτοικος Πέρδικας Θεσπρωτίας, υιοθέτησε τελικά τον Στράτο, τον αδέσποτο σκύλο που εντοπίστηκε σοβαρότατα τραυματισμένος μετά από πυροβολισμό στην περιοχή της γέφυρας του Αχελώου…
Στην έκκληση μιας οικογένειας που φροντίζει ένα παράλυτο γατάκι ανταποκρίθηκε το Φιλοζωικό Σωματείου Λήμνου και έτσι με την βοήθεια ενός αερομοντελιστή αυτό το πλάσμα απέκτησε…
Η Νατάσα Τζανακάκη, που είναι μέλος του Φιλοζωικού Συλλόγου Χανίων «Η ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΩΝ ΖΩΩΝ» περιγράφει την τραγική και σχεδόν απίστευτη ιστορία τη Μέκα, της σκυλίτσας…