Οι εργαζόμενοι στον Φορέα Διαχείρισης Όρους Πάρνωνα και Υγροτόπου Μουστού μαζί με τους ανθρώπους της ΑΝΙΜΑ απελευθέρωσαν χθες στη θέση Χερονήσι στον Μουστό της Αρκαδίας το μικρό τσακάλι που φρόντιζαν επί δύο μήνες μέχρι να γιατρευτούν τα τραύματα του καθώς είχε εντοπιστεί καταδαγκωμένο.Το αγρίμι έφυγε τρέχοντας μακριά σαν να μην είχε ποτέ σ’ επαφή με τους ανθρώπους. Μετά το τρέξιμο στο άνοιγμα, όπου το άφησαν, χώθηκε στα βούρλα, έπεσε στη λίμνη, κολύμπησε άψογα μέχρι την αντίπερα όχθη και εξαφανίστηκε.
Όπως τονίζει η ΑΝΙΜΑ «αξίζουν συγχαρητήρια στους ανθρώπους του Φορέα Διαχείρισης Όρους Πάρνωνα και Υγροτόπου Μουστού που είχαν το θάρρος να οργανώσουν δημόσια εκδήλωση για την απελευθέρωση ενός τέτοιου είδους, που αν και τόσο σπάνιο πλέον, εξακολουθεί να θεωρείται από πολλούς κατοίκους της υπαίθρου εχθρικό».
Παράλληλα με το νεαρό τσακάλι απελευθερώθηκαν και δύο γερακίνες, που είχαν και αυτές αποθεραπευτεί. Στις απελευθερώσεις συμμετείχαν μαθητές των σχολείων της περιοχής που κλήθηκαν να συμμετάσχουν σε αυτή τη γιορτή.
Σύσκεψη στον Δήμο Νέας Προποντίδας πραγματοποιήθηκε σήμερα - μετά τη δημοσιότητα που πήρε το θέμα της εγκληματικής συμπεριφοράς των κατοίκων των Μουδανιών Χαλκιδικής προς τα αδέσποτα ζώα - και μετά την πίεση που ασκήθηκε στις αρχές από τους ελάχιστους φιλόζωους της περιοχής, μεταξύ των οποίων ξεχωρίζει για την αγωνιστικότητα της η Άντα Σαλαμανούδη.
Τη βοήθεια των εθελοντών ζήτησε αστυνομικός από το Α’ Α.Τ. Πάτρας καθώς όπως διαπίστωσε σε διαμέρισμα της πόλης στην οδό Έλληνος Στρατιώτου και Κύπρου άνδρας…
Στην έκκληση που έκαναν μέσω facebook τόσο η Έλια Παπαηλιού όσο και η «Φιλοζωική Ένωση Εθελοντών Δήμου Βάρης Βούλας Βουλιαγμένης» ανταποκρίθηκαν εθελοντές της Ομάδας Απεγκλωβισμού…