Στην Αργυρώ Χαλκιαδάκη ένας κάτοικος του Ηρακλείου Κρήτης στην κυριολεξία φόρτωσε τον παράλυτο σκύλο του ζητώντας της να του κάνει ευθανασία γιατί δεν μπορεί να τον φροντίζει πια και η γυναίκα – που ασχολείται εθελοντικά με την φροντίδα αδέσποτων – το πήρε για να το σώσει από τα χέρια του, αφού κατάλαβε ότι αν ο σκύλος παράμενε εκεί θα υπέφερε μέχρι θανάτου.
Το ζώο που είναι παράλυτο πιθανότατα μετά από χτύπημα από όχημα όπως είπε κτηνίατρος Γιώργος Πιπεράκης που το εξέτασε όταν του το πήγαν – καθώς ο κάτοχος του δεν εξήγησε τι του συνέβη – έχει και ακράτεια ούρων και κοπράνων γι’ αυτό και πρέπει να φοράει διαρκώς πάνα. Σύντομα ο σκυλάκος – που είναι περίπου 8 ετών – θα έχει αμαξίδιο ώστε να μπορεί να κινείται χωρίς να σέρνεται όμως η Ρένα Γρηγοράκη και η Αργυρώ Χαλκιαδάκη αναζητούν για εκείνον αυτούς που θα μπορούσαν να του ανοίξουν το σπιτικό τους και να το κάνουν μέλος της οικογένειας του. Αν μπορείτε να βοηθήσετε με την φιλοξενία ή την υιοθεσία του (καθώς τα έξοδα του είναι καλυμμένα) καλέστε στα τηλέφωνα: 6977418385 και 6944230996.
Και η Πανελλαδική Φιλοζωική και Περιβαλλοντική Ομοσπονδία και η Πανελλαδική Συντονιστική Επιτροπή Ζωοφιλικών Σωματείων διοργανώνουν τη δική τους διαμαρτυρία ενάντια στο αιματοβαμμένο και βλαπτικό για το περιβάλλον εμπόριο γούνας και ενώνουν τη φωνή τους με όλους εκείνους, που θα δείξουν έμπρακτα το πόσο απεχθής «κτηνοτροφική» δραστηριότητα, είναι να γδέρνεις ζωντανά τα ζώα για να βγάζεις λεφτά!
Η παράδοση λέει, ότι η συνάντηση με αρκούδα σημαίνει υγεία και καλοτυχία. Πριν διαβάσετε τις οδηγίες που δίνει ο ΑΡΚΤΟΥΡΟΣ ώστε αυτή η συνάντηση αν συμβεί να εξελιχθεί ομαλά, δείτε το βίντεο που ακολουθεί, ώστε να μην πράξετε κάτι ανάλογο.
Μέλη του Φιλοζωικού Σωματείου Κοζάνης «ΑΓΓΙΖΩΟ» πραγματοποίησαν σήμερα το πρωί συμβολική διαμαρτυρία έξω από το Δημαρχείο Κοζάνης με αφορμή τα εξοντωτικά πρόστιμα, που επιβλήθηκαν εις…