Η Κανέλλα είναι μια σκυλίτσα περίπου 10 ετών που ζει αδέσποτη στην οδό Ομήρου στο Μοσχάτο. Το ζώο από παλιότερο χτύπημα από αυτοκίνητο έχει πρόβλημα στην σπονδυλική στήλη και ουσιαστικά είναι παράλυτο στα πίσω πόδια. Πρόσφατα μεταφέρθηκε σε κτηνίατρο αλλά ούτε οι ενέσεις κορτιζόνης που έγιναν στο ζώο βοήθησαν καθώς η κατάσταση του είναι μη αναστρέψιμη. Η σκυλίτσα μόνο για μερικές ώρες στάθηκε στα πόδια της και στη συνέχεια κατέπεσε. Η Κανέλλα χρειάζεται αναπηρικό αμαξίδιο και εκείνον που θα αναλάβει για πάντα την φροντίδα της καθώς με το καροτσάκι δεν μπορεί να ζήσει στο δρόμο αδέσποτη.
Ήδη έχει γεμίσει πληγές το κορμί από την τριβή στην άσφαλτο - αφού επανατοποθετήθηκε στη γειτονιά που ζει - στην προσπάθεια της να είναι κοντά με τον Όλυμπο, ένα άλλο αδέσποτο το οποίο ζει για χρόνια στην οδό Ομήρου. Η Κανέλλα πριν καταλήξει αδέσποτη είχε σπίτι, όμως η ιδιοκτήτρια της την έδωσε για υιοθεσία σε κάποιον ο οποίος την πέταξε στο δρόμο, έτσι έχει βιώσει ποικιλοτρόπως το πως συμπεριφέρονται οι άνθρωποι…
Ακόμα και σε αυτή την κατάσταση το ζώο είναι ανεπιθύμητο για έναν από τους μαγαζάτορες της περιοχής, που το βλέπει να σέρνεται και θέλει να το διώξει γιατί του χαλάει την μόστρα. Αν μπορείτε να υιοθετήσετε το ζώο επικοινωνήστε με την αντιπρόεδρο της Φιλοζωικής Δράσης Εθελοντών Μοσχάτου - Ταύρου Κωνσταντίνα Κορκοντζέλου στο τηλέφωνο: 6937133560.
Με πολυετή καθυστέρηση η χώρας υιοθετεί την ευρωπαϊκή νομοθεσία και μέσω του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων δημιουργείται κεντρική ηλεκτρονική βάση δεδομένων για την καταγραφή…
Με μια εξαιρετικά δύσκολη περίπτωση έχουν έρθει αντιμέτωποι εδώ και μερικές εβδομάδες φιλόζωοι εθελοντές ομάδων και σωματείων της Θεσσαλονίκης που παλεύουν να σώσουν τα ζώα της πόλης. Μέσα σ’ ένα διαμέρισμα στο οποίο ζει μία 70χρονη γυναίκα εντοπίστηκαν να ζουν μαρτυρική ζωή μαζί της περίπου 40 γάτες.
Στις 6 και 7 Ιουλίου 2017 ο αναπληρωτής υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, Γιάννης Τσιρώνης, συνάντησε διαδοχικά τον επιτελάρχη της Ελληνικής Αστυνομίας Μιχάλη Καραμαλάκη και…
Gia to skulaki sto mosxato sas parakalo epidei meno ektos an to perimazepsete to elpizo tha plhroso ego gia to karotsaki ths kai gia tis trofes gia opoion thn parei
Τωρα που βρισκετε ειναι καλα; Σωθηκε;
Αν προσέξετε το άρθρο δημοσιεύτηκε το 2016. Εδώ περισσότερα: https://bit.ly/2LAZvuH
Gia to skulaki sto mosxato sas parakalo epidei meno ektos an to perimazepsete to elpizo tha plhroso ego gia to karotsaki ths kai gia tis trofes gia opoion thn parei