Σε μια αλάνα επί της οδού Μιχαήλ Σταυράκη στην περιοχή του Αγίου Ιωάννη Ρέντη στην Αττική κάτοικοι της περιοχής που έκαναν βόλτα με τα σκυλιά τους εντόπισαν στις 6 Ιανουαρίου το πλάσμα που βλέπετε στις φωτογραφίες το οποίο κάποιος εγκατέλειψε πιθανότατα το προηγούμενο βράδυ μέσα σ’ ένα κλουβί.
Το αρσενικό στειρωμένο σκυλί, που είναι περίπου 5 ετών, έμοιαζε με μια μάζα από τσίβες καθώς το τρίχωμα του ακούρευτο για χρόνια έκανε κάθε του κίνηση εξαιρετικά επώδυνη, αφού δεν μπορούσε καν να πατήσει και να περπατήσει σωστά. Το σκυλί όχι άδικα από τον πόνο και τον φόβο γρύλιζε σε όποιον το πλησίαζε όπως φαίνεται και από το βίντεο που τράβηξε η Βαρβάρα Κωνσταντοπούλου.
Άλλο ένα ρατσάτο σκυλί που κακοποιήθηκε από τον ιδιοκτήτη του...
Το ζώο μεταφέρθηκε στο κτηνιατρείο της Δήμητρας Ραχιώτη και εκεί με υπομονή και επιμονή κουρεύτηκε ολοκληρωτικά και έτσι απαλλάχτηκε μετά από τέσσερις ώρες από το τρίχωμα – πανοπλία. Πλέον φιλοξενείται από μέλος της ομάδας «Αδέσποτοι Εθελοντές Ρέντη – Μοσχάτου και όμορων δήμων» που έφεραν στη δημοσιότητα και αυτό έγκλημα. Αν κάποιος θα ήθελε να βοηθήσει μπορεί να καλέσει στα τηλέφωνα: 6974672808 - 6986605972.
Σε κατάσταση προχωρημένης σήψης εντοπίστηκε σήμερα το πτώμα του αδέσποτου άρρωστου σκύλου, που είχε εξαφανιστεί από το κλουβί της καρότσας του οχήματος του Δήμου Φαρκαδόνας…
Η Κυνηγετική Ομοσπονδία Πελοποννήσου με ανακοίνωση της αποδεικνύει ότι η εξόντωση θηραμάτων με κάθε μέσο βασανισμού από «οικολόγους» - κυνηγούς συνεχίζεται κανονικά και στην Μεσσηνία…
Νεότερη ενημέρωση: Το παράλυτο ζώο αν και τελικά μεταφέρθηκε από την Ζαχαρούλα Λαγοπάτη από το ΔΙ.ΚΕ.Π.Α.Ζ. στην κτηνιατρική κλινική «Κυανούς Σταυρός» της Ειρήνης Ταπούτη στη Χαλκίδα για περαιτέρω περίθαλψη τελικά πέθανε στις 29 Ιουλίου.