Οι φωτογραφίες που δημοσίευσε σήμερα η Μ.Κ.Ο. «Save a Greek Stray» μετά την διάσωση χθες ενός άρρωστου εξαθλιωμένου αδέσποτου, που είχε βρει ως τελευταίο του «καταφύγιο» έναν αγωγό υδάτων στον Κάλαμο Αττικής, αποδεικνύουν τι μπορεί να υποστεί ένας σκύλος, αν όλοι αδιαφορήσουν γι’ αυτόν ή δεν τον βρουν εγκαίρως...
Στην ανακοίνωση του το «Save a Greek Stray» που εδρεύει στον Ωρωπό επισημαίνει όλα όσα μπορείτε να διαπιστώσετε. Το ζώο είναι με σοβαρά δερματικά προβλήματα, σκελετωμένο από την ασιτία και τις ασθένειες, γεμάτο τσιμπούρια και πληγές, και έχει σπασμένο το ένα του πόδι το οποίο έχει κολλήσει στραβά.
Εκείνοι που ανέλαβαν να παλέψουν για την σωτηρία του επισημαίνουν γι' αυτή την διάσωση: «Πάντα στη θεά τέτοιων ζωών αναρωτιόμαστε για την προηγούμενη ζωή τους. Φοβόταν πάντα? Πόσο μπορεί να έχει πεινάσει? Πόσο έχει πονέσει όταν έσπασε το πόδι του? Τί οδηγεί ένα πλάσμα να ζει μόνιμα μέσα σ’ έναν αγωγό, να γίνεται το σπίτι του, ν’ αποκτά το χρώμα του και τη μυρωδιά του πεθαμένου. Το αγόρι, το ανασύραμε από αγωγό ύδρευσης στην άκρη του δρόμου.
Πρόκειται για εάν πολύ φοβισμένο, πληγωμένο και άρρωστο πλάσμα, με κατεστραμμένο το πίσω πόδι που είναι πλέον αγκυλωμένο σε παράλληλη, με το σώμα, θέση. Το σώμα του είναι μια τεράστια φωλιά τσιμπουριών, το δέρμα του σκίζεται σαν τσιγαρόχαρτο στην παραμικρή κίνηση και όλα τα μπροστινά του δόντια είναι σπασμένα.
Μας είναι αδύνατον να υποθέσουμε τί μπορεί να του έχει συμβεί. Ευχόμαστε μόνο το “φως" που τον υποχρεώσαμε να δει, να απαλύνει τους πόνους του και να ηρεμήσει λίγο το κορμί του που τρέμει ασταμάτητα».
Με ανακοίνωση του το Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων επισημαίνει ότι τέθηκε σε διαβούλευση το σχέδιο νόμου που περιλαμβάνει τα συμπληρωτικά μέτρα εφαρμογής του Κανονισμού…
Του δρ Χρήστου Καραγιάννη, κτηνίατρου και συμπεριφοριστή ζώων http://behaviour.gr/ Mε μεγάλη μου λύπη διάβασα για το χαμό του 5χρονου παιδιού που σκοτώθηκε στη Κοζάνη από…
Ο Σύνδεσμος Εμπόρων Κεντρικής Λαχαναγοράς Αθηνών με ανακοίνωση που εξέδωσε στις 22 Οκτωβρίου 2012 ενημερώνει τα μέλη του για τα προβλήματα που προκύπτουν από την παραμονή κατοικίδιων ζώων στην κεντρική αγορά τροφίμων, η οποία βρίσκεται στην περιοχή του Αγ. Ιωάννη Ρέντη. Στη επιστολή που αναδημοσιεύουμε γίνεται αναφορά στη σχετική νομοθεσία, στους κανόνες υγιεινής και στα πρόστιμα, που πέφτουν, για όσους δεν τηρούν τις σχετικές διατάξεις σχετικά με την απαγόρευση παρουσίας ζώων εκεί. Ο Σύνδεσμος Εμπόρων Κεντρικής Λαχαναγοράς Αθηνών τονίζει, ότι μέλη του διαμαρτύρονται για τα ζώα και υπενθυμίζει ότι αναμένονται σχετικοί έλεγχοι από τις αρμόδιες υπηρεσίες.
1 Σχόλιο
venus
Για μενα δεν ειναι αδυνατον να υποθεσω τι να του εχει συμβει.
Ουτε χρειαζονται μαντικες ικανοτητες.
Ενα ματσο αχρηστα σκουπιδια, αυτοαποκαλουμενοι ανθρωποι της περιφερειας Καλαμου, το αναγκασαν με την ενεργη η παθητικη τους αδιαφορια να περασει (εν ζωη) στον Αδη, στον αλλο κοσμο.
Για να ξεμπερδευουν με την παρουσια του καποια καθαρματα, που μονο τοπο πιανουν σ΄αυτη τη γη.
Καποια καθαρματα που μοιρολογανε ασταματητα για την αδικια που δερνει τον κοσμο, για την σκληρη μοιρα που δερνει αυτους, καθαρματα που αναθεματιζουν τους εκμεταλλευτες, τους εγκληματιες, τους αναισθητους.
Αυτα τα καθαρματα εφεραν το ζωο στον αγωγο του θανατου.
Αυτα τα καθαρματα μας αναγκαζουν καθημερινα να αναρωτιομαστε μηπως ειναι χειροτερο για τα νευρα μας που τους συνανταμε, που τους συναναστρεφομαστε, που τους ανεχομαστε, απο το να ερχομαστε σε επαφη με τετοια εγκληματα.
Αυτα τα καθαρματα μας εξωθουν στον μισανθρωπισμο.
Εχω πει πολλες φορες, οταν με ρωτανε ποια ειναι η κινητηρια δυναμη που με παρακινει να συνεχιζω τον αγωνα μου για τα δικαιωματα των ζωων:
Το μισος!
Venus
Για μενα δεν ειναι αδυνατον να υποθεσω τι να του εχει συμβει.
Ουτε χρειαζονται μαντικες ικανοτητες.
Ενα ματσο αχρηστα σκουπιδια, αυτοαποκαλουμενοι ανθρωποι της περιφερειας Καλαμου, το αναγκασαν με την ενεργη η παθητικη τους αδιαφορια να περασει (εν ζωη) στον Αδη, στον αλλο κοσμο.
Για να ξεμπερδευουν με την παρουσια του καποια καθαρματα, που μονο τοπο πιανουν σ΄αυτη τη γη.
Καποια καθαρματα που μοιρολογανε ασταματητα για την αδικια που δερνει τον κοσμο, για την σκληρη μοιρα που δερνει αυτους, καθαρματα που αναθεματιζουν τους εκμεταλλευτες, τους εγκληματιες, τους αναισθητους.
Αυτα τα καθαρματα εφεραν το ζωο στον αγωγο του θανατου.
Αυτα τα καθαρματα μας αναγκαζουν καθημερινα να αναρωτιομαστε μηπως ειναι χειροτερο για τα νευρα μας που τους συνανταμε, που τους συναναστρεφομαστε, που τους ανεχομαστε, απο το να ερχομαστε σε επαφη με τετοια εγκληματα.
Αυτα τα καθαρματα μας εξωθουν στον μισανθρωπισμο.
Εχω πει πολλες φορες, οταν με ρωτανε ποια ειναι η κινητηρια δυναμη που με παρακινει να συνεχιζω τον αγωνα μου για τα δικαιωματα των ζωων:
Το μισος!
Venus