Τον σκύλο που εθελόντριες του Ζωοφιλικού Συλλόγου Περάματος (ΖΩ.ΣΥ.ΠΕ.) εντόπισαν τυχαία να να κινδυνεύει να πνιγεί στο λιμανάκι της Δραπετσώνας στην περιοχή της Χαραυγής εξαιτίας της κόπωσης από την πολύωρη παραμονή του στο νερό κατάφεραν να βγάλουν σώο και αβλαβή οι πυροσβέστες που κλήθηκαν για να βοηθήσουν και δεν δίστασαν να πέσουν στην θάλασσα για να σώσουν τον γεράκο αδεσποτούλη στις 28 Νοεμβρίου.
Το ηλικιωμένο και υπέρβαρο ζώο άκουσαν να γαυγίζει και στην κυριολεξία να ζητάει βοήθεια η Έλενα και η Δέσποινα οι οποίες τάιζαν αδέσποτα της περιοχής. Οι δύο γυναίκες είδαν το σκυλί να βουλιάζει από το βάρος και την κούραση και φωνάζοντας του κατάφεραν να τοκάνουν να πλησιάσει στην ακτή. Όμως αφού τον ξέμπλεξαν από τα δίχτυα το σκυλί παγιδεύτηκε σ’ ένα λάστιχο στην προκυμαία και λόγω του βάρους του δεν μπορούσαν να το βγάλουν από εκεί.
Ο ΖΩ.ΣΥ.ΠΕ. αναφορικά με την διάσωση του ζώου επισημαίνει: «Οι εθελόντριες βρήκαν ένα πάτημα και έφτασαν πιο κοντά στον σκυλάκο αλλά ήταν πολύ στενός ο χώρος και δεν μπόρεσαν να τον βγάλουν έξω. Μετά απο πολύ προσπάθεια τον ξέμπλεξαν και και φωνάζωντας τον τον οδήγησαν να κολυμπήσει προς έναν βράχο μέσα στο νερό ώστε να πατάει κάπου τουλάχιστον (διότι μπροστά στα μάτια τους δύο φορές βούλιαξε ολόκληρος απο το βάρος και την κούραση).
Λίγο αργότερα έφτασε στο σημείο ή εθελόντριας μας Αφροδίτη και ειδοποίησαν την πυροσβεστική η οποία ήρθε μέσα σε 10 λεπτά! Δύο άνδρες του σώματως βούτηξαν στο νερό και πήραν στην αγκαλιά τους τον σοκολατένιο σκυλάκο βγάζωντας τον με ασφάλεια στα λιμέρια του. Οι εθελόντριες περιποιήθηκαν τον ημιαιμο πιτμπουλάκο (ηλικίας περίπου 11 ετών), τον σκούπισαν, τον τάισαν και εκείνος μετά αφου ηρέμισε πήγε και ξάπλωσε! Το απόγευμα οι εθελόντριες Μάρθα, Δέσποινα και Έλενα πήγαν στο σημείο να δουν τον σκυλάκο και του έφεραν κουβερτούλες (τις οποίες έβαλαν στον στεγασμένο χώρο που κοιμίζουν οι ψαράδες τον σκυλάκο!
Οφείλουμε να πούμε ένα τεράστιο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στους άνδρες της Πυροσβεστικής για την ΑΜΕΣΗ ανταπόκριση τους και για την επιτυχή τους προσπάθεια για την διάσωση του τετράποδου! Παράδειγμα προς μίμηση το σημερινό περιστατικό, ΜΗΝ προσπερνάτε ένα αδέσποτο που σας έχει ανάγκη, όλοι φανταζόμαστε το ποια θα ήταν η κατάληξη του σκυλάκου χωρίς την παρέμβαση των ανθρώπων που βοήθησαν για την διάσωση του!» καταλήγει στην ανακοίνωση του Ζωοφιλικού Συλλόγου Περάματος.
Στο Δημοτικό Κυνοκομείο Λαμιέων μεταφέρθηκε χθες ο σκελετωμένος και εμφανώς άρρωστος σκύλος οποίος περιφερόταν στον Γοργοπόταμο Φθιώτιδας και για τη διάσωση του είχαμε κάνει έκκληση…
Υγιέστατο είναι – και ευτυχώς – το κουταβάκι που εντοπίστηκε πριν από μερικές μέρες στην οδό Μεταμορφώσεως στην Τρίπολη. Το ζώο τελικά δεν είναι χτυπημένο – όπως αρχικά είχαν υποθέσει περιοίκοι – αλλά μόνο φοβισμένο.
Κάθε μέρα και καλύτερα είναι η σκυλίτσα που στις 21 Δεκεμβρίου 2020 εντοπίστηκε στους Γαργαλιάνους Μεσσηνίας σε άθλια κατάσταση και όλοι νόμιζαν – συμπεριλαμβανομένου και…