Εκατοντάδες τηλεφωνήματα συμπαράστασης και προσφοράς βοήθειας από κάθε γωνιά της Ελλάδας έλαβε για την σκυλίτσα, που ο ιδιοκτήτης της πέταξε από το μπαλκόνι στο Άργος στις 16 Δεκεμβρίου, η πρόεδρος του Φιλοζωικού Σωματείου Άργους «Λάιζα» Αλίκη Λαμπράκη. Το ζώο που νοσηλεύεται στο κτηνιατρείο του Χάρη Ντούρου ξεπέρασε τον κίνδυνο, μπήκε όμως και το τρίτο του πόδι στο γύψο και Δευτέρα ή Τρίτη θα μεταφερθεί σε κτηνιατρείο στην Αθήνα όπου θα χειρουργηθεί για να αντιμετωπιστούν τα κατάγματα εξήγησε στο www.zoosos.gr η κα Λαμπράκη.
Η πρόεδρος του σωματείου μας είπε ότι ο δράστης αν και συνελήφθη στο πλαίσιο του αυτοφώρου, αφού η γυναίκα, που τον είδε αρχικά να κοπανάει το ζώο στο μπαλκόνι του σπιτιού του και στη συνέχεια να το πετάει στο έδαφος από τον πρώτο όροφο, τον κατήγγειλε και στο σωματείο και στην Αστυνομία. Εντούτοις η υπόθεση δεν δικάστηκε αμέσως – άγνωστο γιατί – ενώ αναμένουμε το πότε ο αρμόδιος εισαγγελέας θα ορίσει τακτική ημερομηνία για την διεξαγωγή της δίκης.
Το ζώο αναρρώνει.
Η κα Λαμπράκη μέσω του www.zoosos.gr ευχαριστεί θερμά όλους εκείνους που νοιάστηκαν και μάλιστα μας εξήγησε ότι βρέθηκαν και εκείνοι που δήλωσαν ότι επιθυμούν να υιοθετήσουν τη νεαρή σκυλίτσα αν και το ζώο μέχρι το τέλος του έτους θα παραμείνει στο κτηνιατρείο για περίθαλψη.
Τα μπροστινά δόντια του ζώου είναι σπασμένα από το ξύλο που έφαγε στο κεφάλι από τον ιδιοκτήτη του.
Σπασμένο το αριστερό μπροστινό πόδι του ζώου.
Η ακτινογραφία δείχνει τι υπέστη από το ξύλο και την πτώση.
Αρχικά μπήκαν στο γύψο τα δύο πόδια του ζώου ενώ η σκυλίτσα έχει υγρό και στον πνεύμονα από τα χτυπήματα.
Η πρόεδρος του Φιλοζωικού Σωματείου Άργους «Λάιζα» μας ενημέρωσε ότι σύντομα θα χρειαστεί την στήριξη όλων εκείνων που νοιάζονται καθώς το ορθοπεδικό χειρουργείο θα κοστίσει περίπου 600 ευρώ, ώστε η Άλτα – έτσι την ονόμασαν – να μπορέσει να ξαναπερπατήσει.
Στο βίντεο που δημοσιεύουμε θα δείτε πως αυτό το υπέροχο πλασματάκι κουνάει από την χαρά του μόνο την ουρά του - αφού τα τρία από τα 4 πόδια του είναι στο γύψο - όταν δέχεται τα χάδια εκείνων που τον φροντίζουν.
Η «Πλακεντία» Κτηνιατρική Κλινική έκανε σήμερα γνωστό πως μια γάτα η οποία πέφτοντας από το μπαλκόνι καρφώθηκε στα κάγκελα περίφραξης στον Πειραιά παρά τα σοβαρότατα…
Χάρη στις προσπάθειες των εθελοντών φιλόζωων και σε συνεργασία με εργαζόμενους στη Δ.Ε.Η. πιάστηκε ο σκύλος που για καιρό περιφερόταν στην αχανή περιοχή των ορυχείων…
Ο Φορέας Διαχείρισης Εθνικού Πάρκου Δέλτα Έβρου, σε συνεργασία με το Γερμανικό Ινστιτούτο Max Planck, τοποθέτησε πομπούς σε 10 νεοσσούς Πελαργών στις Φέρες Έβρου στις 2 Ιουλίου. Είναι η πρώτη φορά στην Ελλάδα που τοποθετούνται πομποί σε Πελαργούς και αναμένονται πολύ σημαντικά δεδομένα από την παρακολούθησή τους. Δεδομένα που αφορούν τις περιοχές τροφοληψίας, τους διαδρόμους μετανάστευσης, τις περιοχές διαχείμασης, την ημερήσια δραστηριότητα, τις αιτίες θνησιμότητας και άλλα.
2 Σχόλια
Νίκος
Καλό θα είναι να δημοσιευθεί και το ΟΝΟΜΑ του κτήνους που έκανε αυτό το έγκλημα στο δύστυχο πλάσμα.
Να σημειώσω πως τα τηλεφωνήματα ήταν εκατοντάδες, όχι απλά δεκάδες... Μέχρι και από Κύπρο επικοινώνησαν μαζί μας, ενώ ταυτόχρονα και η σελίδα μας στο fb και το e-mail μας κατακλύστηκε από μηνύματα. Σας ευχαριστούμε ειλικρινά όλους και ευχόμαστε να σταματήσει πια αυτό το φαινόμενο.
Με εκτίμηση
Λαμπράκη Αλίκη https://www.facebook.com/laizaargos/?ref=hl
Καλό θα είναι να δημοσιευθεί και το ΟΝΟΜΑ του κτήνους που έκανε αυτό το έγκλημα στο δύστυχο πλάσμα.
Να σημειώσω πως τα τηλεφωνήματα ήταν εκατοντάδες, όχι απλά δεκάδες... Μέχρι και από Κύπρο επικοινώνησαν μαζί μας, ενώ ταυτόχρονα και η σελίδα μας στο fb και το e-mail μας κατακλύστηκε από μηνύματα. Σας ευχαριστούμε ειλικρινά όλους και ευχόμαστε να σταματήσει πια αυτό το φαινόμενο.
Με εκτίμηση
Λαμπράκη Αλίκη
https://www.facebook.com/laizaargos/?ref=hl