Στον κτηνίατρο του Δημοτικού Κυνοκομείου Βασίλη Ιωάννου ο Παναγιώτης Γκουδουσίδης πρόεδρος της Φιλοζωικής Κομοτηνής μετέφερε πριν από λίγο τον αδέσποτο σκύλο που έφαγε φόλα στον οικισμό Καρυδιά. Το κ. Γκουδουσίδης που ενημερώθηκε από περίοικους ότι το ζώο δηλητηριάστηκε έσπευσε επί τόπου έκανε ένεσε ατροπίνης και το πήγε στο κτηνιατρείο για να το σώσει.
Ο σπαραγμός του ζώου εξαιτίας του δηλητηρίου που του καίει τα σωθικά δεν συγκλονίζει μόνο τους απάνθρωπους αυτής της χώρας, που καθημερινά αποδεικνύεται ότι είναι πολλοί και εξοντώνουν με κάθε τρόπο ανυπεράσπιστα πλάσματα.
Ο πρόεδρος του φιλοζωικού συλλόγου μας εξήγησε ότι σκύλος αυτή τη στιγμή χαροπαλεύει γιατί τα 5 – 6 αδέσποτα που ζουν στο συγκεκριμένο σημείο αν και είναι ήσυχα ζώα - γαυγίζουν μόνο στα διερχόμενα αυτοκίνητα - γι' αυτό και οι κάτοικοι της συγκεκριμένης γειτονιάς του έχουν πει ότι δεν τα θέλουν εκεί γι’ αυτό και προφανώς προχώρησαν στα «δεόντα».
Μέχρι αυτή την ώρα δεν έχει γίνει γνωστό αν στη συγκεκριμένη περιοχή υπάρχουν άλλα σκυλιά που δηλητηριάστηκαν.
Έκκληση σε όποιον ενδεχομένως είδες ποιος άνθρωπος πέταξε στα σκουπίδια 11 νεογέννητα κουτάβια στο Καρλόβασι της Σάμου στη οδό Λογοθέτη απευθύνουν φιλόζωοι μέλη του Κέντρου…
Στο λιμάνι της Ιτέας Φωκίδας χθες μπροστά στα μάτια των μαθητών, που έκαναν εκδρομή, έξι κουταβάκια πάλευαν απεγνωσμένα μέσα στη θάλασσα για να επιπλεύσουν κλεισμένα σε μια πλαστική σακούλα. Το θέαμα φρικτό, αποκαρδιωτικό. Αν και ένας ευαίσθητος άνθρωπος βούτηξε στο νερό για να τα σώσει, τα μικρά δεν επιβίωσαν. Δυστυχώς πνίγηκαν όλα.
Τελικα σωθηκε το σκυλακι;