Στο νέο του σπιτικό στην Αθήνα βρίσκεται από σήμερα ο σκύλος ο οποίος εντοπίστηκε από την Άρτεμις Κυριακοπούλου στα αποκαΐδια ενός σπιτιού στην οδό Μυρσίνης στο Μάτι της Αττικής στις 25 Ιουλίου. Το ζώο αρχικά μεταφέρθηκε στην κτηνιατρική κλινική Vets4Life στο Πικέρμι για να του προσφερθούν οι πρώτες βοήθειες καθώς αν και δεν είχε εμφανή εγκαύματα παρά μόνο καψαλισμένο τρίχωμα, είχε εισπνεύσει ό,τι άφησε η πυρκαγιά πίσω της.
Μέσω του προγράμματος υιοθεσιών της Μ.Κ.Ο. «Dogs’ Voice» το σκυλί υιοθετήθηκε και νέοι κηδεμόνες υπέγραψαν συμβόλαιο υιοθεσίας ενώ στο σκυλί τοποθετήθηκε και μικροτσίπ. Οφείλουμε να τονίσουμε ότι το συγκλονιστικό βίντεο που αποτυπώνει το που βρέθηκε αυτό το ζώο μαζί με ένα ακόμα σκυλί - το οποίο ευτυχώς ενώθηκε και πάλι με την οικογένεια του - συγκίνησε πολλούς οι οποίοι ζητούσαν και από το www.zoosos.gr πληροφορίες αφού προθυμοποιήθηκαν να το κάνουν μέλος της οικογένειας τους.
To πριν...
Το μετά...
Η κα Κυριακοπούλου συνάντησε χθες τον Λουκουμάκη – καθώς έτσι ονόμασαν τον σκύλο – και συγκινημένη διαπίστωσε τη δραστική αλλαγή αφού ειδικά μετά το κούρεμα ο σκυλάκος δεν μοιάζει με το ζώο που ήταν πριν.
Αυτό το πλάσμα έζησε την κόλαση, επέζησε χωρίς να τραυματιστεί και πλέον έχει δική του οικογένεια, που θα το βοηθήσει να ξεπεράσει το απερίγραπτο σοκ. Δεκάδες άλλα ζώα χρειάζονται τη βοήθεια σας τώρα που σιγά – σιγά τα φώτα της δημοσιότητας θα απομακρύνονται από τα ερείπια των σπιτιών και τα αποκαΐδια στα οποία καλούνται να ζήσουν εκατοντάδες αδέσποτα της Ανατολικής Αττικής, σ' έναν τόπο ρημαγμένο με όλη τη σημασία της λέξης...
Στο νησί της Σάμου επέστρεψε και πάλι ο χαμαιλέοντας του είδους Chamaileo chamaileon που ο Δημήτρης Μπουρδονικόλας βρήκε στις γλάστρες με τα λουλούδια, που πήρε…
Στις 7 Ιουνίου ένας άνδρας είδε αρχικά μια γάτα να στέκεται στο πλάι ενός κάδου σκουπιδιών στην περιοχή των εργατικών κατοικιών στο Παλαιό Κεραμίδι Πιερίας…
Τέσσερα δελφίνια ξεβράστηκαν στις ακτές της νότιας Κρήτης σήμερα, το ένα δελφίνι εντοπίστηκε εγκαίρως πολύ κοντά στην ακτή στον Κερατόκαμπο Ηρακλείου και με τη βοήθεια των ντόπιων και του Λιμενικού μεταφέρθηκε σε βαθύτερο σημείο της θάλασσας ώστε να μπορέσει να διαφύγει.