Στην διάσωση ενός σκύλου που εντοπίστηκε τυχαία εγκλωβισμένος σ’ ένα φρεάτιο σε βάθος τριών μέτρων όπου καταλήγουν αγωγοί όμβριων υδάτων κοντά στην Πτολεμαΐδα προχώρησε η Πυροσβεστική Υπηρεσία το Σάββατο 14 Μαΐου. Ο πυραγός Δημήτρης Κυνηγόπουλος, που ήταν επικεφαλής στην επιχείρηση διάσωσης του ζώου, το οποίο από την πτώση υπέστη κάταγμα στο πίσω δεξί του πόδι δεν αρκέστηκε σε αυτό, αλλά ο ίδιος το μετέφερε στο κτηνιατρείο του Νίκου Πατσινακίδη.
Η Ελισάβετ Πεσεξίδου ενημέρωσε το www.zoosos.gr για την διάσωση του ζώου και μας τόνισε ότι οι πυροσβέστες της Πτολεμαΐδας άνδρες και γυναίκες ανταποκρίνονται αμέσως στις κλήσεις των φιλόζωων για την σωτηρία ζώων και ο κ. Πατσινακίδης δείχνει μεγάλη φροντίδα για τα αδέσποτα ζώα, που βρίσκονται σε κίνδυνο κινδυνεύουν.
Σύμφωνα με την κα Πεσεξίδου το ζώο, που είναι μόλις τριών μηνών, το άκουσαν δύο τοπογράφοι από την Αθήνα οι οποίοι έκαναν μετρήσεις στην περιοχή και κάλεσαν τους πυροσβέστες.
Η ακτινογραφία έδειξε το σπασμένο οστό.
Πιθανολογείται ότι κάποιος γεωργός, που όργωσε το χωράφι του μετακίνησε λίγο το τσιμεντένιο καπάκι του αγωγού, με αποτέλεσμα να πάρει κλίση και να έχει και ένα κενό. Το σκυλάκι έπεσε μέσα και έμεινε εκεί άγνωστο πόσο. Πριν το βγάλουν από το φρεάτιο του έδωσαν νερό και αυτό ήπιε περίπου ένα λίτρο ενώ ήπιε ξανά και μόλις το έβγαλαν στην επιφάνεια, γι’ αυτό και όλοι συμπέραναν ότι ήταν εκεί μέσα για μέρες.
Ο κ. Κυνηγόπουλος φιλοξενεί το τραυματισμένο ζώο στο σπίτι του καθώς αυτό θα χειρουργηθεί την ερχόμενη Πέμπτη. Όποιος θα ήθελε να βοηθήσει ώστε να καλυφθεί το κόστος των 250 ευρώ (χειρουργείο, ειδικές λάμες, φάρμακα, αντιβιοτικά, κ.ο.κ.) παρακαλείται να επικοινωνήσει με την Πυροσβεστική Υπηρεσία Πτολεμαΐδας στο τηλέφωνο: 2463083080.
Ο Μπρούνο είναι ο πρωταγωνιστής της ταινίας μικρού μήκους του Δημήτρη Σοφιανόπουλου. Ο Μπρούνο τον οποίο παλιά τον έλεγαν Θανάση υποδύεται ένα από τα πολλά αδέσποτα σκυλιά, που κατακλύζουν τους δρόμους της Αθήνας, και μας «ξεναγεί» σε μια μεγαλούπολη που μαστίζεται από την οικονομική κρίση.
Τον ηλικιωμένο γάιδαρο που βρέθηκε στο χωριό Πυργί Εύβοιας σε κακή κατάσταση από την κακοποίηση, την εκμετάλλευση και την παραμέληση φροντίζει εδώ και περίπου έναν…
383 αδέσποτα ζώα (σκύλοι και γάτες) στειρώθηκαν μέσα σε δέκα μέρες στον Δήμο Καβάλας και στον Δήμο Νέστου μέσω του προγράμματος της ευρωπαϊκής φιλοζωικής οργάνωσης ΕΤΝ. Το Φιλοζωικό Σωματείο «Αίσωπος» αναφέρει ότι οι τρεις κτηνίατροι που συνεργάζονται με την ΕΤΝ έκαναν καταπληκτική δουλειά και όλα τα ζώα που εγχειρίστηκαν είναι καλά στην υγεία τους.